Kia Ora!

Merhaba ya da Kia Ora!

This post is available in English just below.

Blog yazmanın modası geçeli 5 sene falan oluyor değil mi? Ee, sen burada ne arıyorsun o zaman diyebilirsiniz 🙂 Haklısınız, ancak aklımdaki günlük tutma projesine en uygun yer yine blog. O nedenle de buradan başlıyorum.

Şimdi biz senin günlüğünü-bloğunu niye okuyalım? Ne yazacaksın ki, olayı ne yani ? Bunlar olası sorular; bir arkadaşım çıkıp: blog yazıyorum ben dese, ben de aynılarını sorarım . Bu yazının maksadı tam olarak da bu sorulara cevap olmak.

Ben Zümra, ilerideki yazılarda da sıklıkla bahsedeceğim kişi de Ömür. Biz tümüyle yeni bir hayat istediğimiz için Türkiye’den kalkıp Yeni Zelanda’ya gelmiş bir çiftiz. Tüm bloğu yeni evli kıroluğundan meydana gelen fiilleri birinci çoğula göre çekimleyerek doldurumayacağım merak etmeyin.

Yeni Zelanda ve burada günlük yaşam, gezip gördüğüm(üz) yerler, tamamen yabancısı olduğumuz kültüre adapte olma çabaları, benim iş arama sürecim  bloğun konuları olacak. Zaman zaman Türkiye’de yaşadıklarımız ya da yaşananlara dair eleştiri yazıları falan da olabilir. Aslında şöyle bir gözden geçirdim de, baya çorba olacak gibi gözüküyor buralar hadi bakalım:)

Kia Ora* ( Maori dilinde “Merhaba” )


Hi or Kia Ora!
Blogging is out of fashion for a long time, isn’t it? So, You may say “what the fudge are you doing ( give me a sign if you’re watching Unbreakable Kimmy Schmidt too) “. Yeah, you’re right but, the blog is the most convenient platform for my keeping diary project. This is why I’m starting in here.

Well, I can hear the questions like why should we read your blog? What do you writing about or what is the theme of this diary. These are all possible questions. I’m a skeptic one too and I would ask similar questions to someone who starts blogging. Purpose of this very first post is being an answer to these questions.

I’m Zumra and the other one will be mentioned quite often in this blog is Omur. We are a young couple who want to have a totally different experience about living in abroad, to be able to do this we came all along the way from Turkey to New Zealand.
The daily life of these two aliens in New Zealand, New Zealand attractions that we’ve seen and been, our culture shock(?) and adaption effort, also my job seeking process will be common topics of this blog. Maybe, I would write about what happened to us while we were in Turkey and some critics about that. Honestly, it seems there will be a mixture in this blog 🙂
Here we go!

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s